Úvodní stránka » Tipy na výlety

Tipy na výlety

V okolí naší restaurace neleznete hned několik zajímavých míst, které stojí za zhlédnutí...

Hrad Střekov

Upravená hradní zřícenina se tyčí na 100m vysoké znělcové skále. Hrad Střekov tvoří významnou dominantu na jihu města nad pravým břehem Labe. Hrad byl založen k ochraně obchodní cesty v roce 1318. Romantický vzhled hradní zříceniny přitahoval řadu významných osobností. Pod hradem na řece Labi bylo postaveno Masarykovo zdymadlo s plavební komorou a elektrárnou. Z terasy od restaurace je překrásný výhled na město a do labského údolí.
Akce na hradu Střekov 

Malířský koutek

Malířský koutek pod hradem Střekovem je půvabné náměstíčko s hrázděnými domy, zbytkem pranýře, milníkem a zvoničkou z 19. století. Název Malířského koutku je odvozen od toho, že odtud malíři rádi zpodobňovali zříceninu hradu Střekov.

Zoo Ústí nad Labem

Zoologická zahrada chová nejen vzácná exotická zvířata. Hlavním cílem zoologické zahrady je chov ohrožených druhů zvířat a snaha o jejich rozmnožení a zachování druhu. Zoologická zahrada nezapomíná ani na návštěvníky. Plní úlohu vědeckou, vzdělávací i relaxační. 

Ústecká zoologická zahrada poskytuje svým návštěvníkům kromě běžné prohlídky i něco navíc, přičemž se při předváděcích akcích využívá přirozených schopností chovaných zvířat. Některé atrakce lze vidět po celý rok, jiné pouze v letní sezóně.

Vaňovský vodopád

S výškou 12 m je Vaňovský vodopád nejvyšším v Českém středohoří. Nachází se na Podlešínském potoce nad Vrkočem u Vaňova. Jedinečnost místa umocňuje romantický skalní amfiteátr, tvořený čedičovými příkrovy vodopádu.

Pohádkový les

Pohádkový les se rozkládá od Vaňova až po Dolní Zálezly. Terén není příliš vhodný pro kočárky, spíše pro větší děti. Ať jdete v jakoukoliv roční dobu, hodí se holinky a pořádné botasky. Les sám o sobě je velice pěkný, po cestě potkáte cca 30 dřevěných postaviček z různých pohádek. Některé jsou již bohužel poničeny. Všechny postavičky vyrobil jeden pan truhlář z Vaňova, který vše dělal pro radost návštěvníků.

 


Ústecký kraj:

Zámek Velké Březno

Zámek ve Velkém Březně dal vystavět nejvyšší purkrabí Českého království Karel Chotek. Zámek je postaven ve stylu pozdního empíru. Kolem r. 1900 byl zámek přestavěn do současné novorenesanční podoby. Kolem zámku se rozkládá anglický park se 130 vzácnými stromy a keři. Na zámku se pravidelně pořádají komorní koncerty, sezónní výstavy a svatby.

Zámek Krásné Březno

První písemná zmínka se nachází v listině knížete Spytihněva II. z roku 1057. Před rokem 1600 nechal postavit Rudolf z Býnova na místě původní tvrze renesanční zámek. V průčelí starého křídla jsou sluneční hodiny s datem 1603 a latinským nápisem „Soli deo Gloria" – „Jenom Bohu budiž sláva". V roce 1730 byl zámek přestavěn v barokním slohu. V 19. století byla budova rozšířena o nové křídlo s balkonem. V současnosti  je zámek v majetku Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem. V roce 2011 byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce. V objektu sídlí Národní památkový ústav, zámek slouží také ke kulturním účelům (pořádání výstav apod.).

Zámek Trmice

Zámek byl postaven v letech 1856 – 1863 v novogotickém tudorovském slohu předním českým rodem Nosticů. V roce 1919 byl zámek koupen ústeckým průmyslníkem Wolfrumem, který jej později prodal městu Ústí nad Labem. V roce 1994 byl zámek nově zrekonstruován a slouží jako reprezentační kulturní centrum s obřadní síní a mramorovým koncertním sálem. V několika místnostech se nachází stálá expozice z historie regionálního průmyslu, včetně stálé expozice železničních modelů.

Zřícenina hradu Blansko

Zřícenina hradu Blansko se nachází na zalesněném čedičovém vrchu asi 6 kilometrů od Ústí nad Labem. První zmínky o hradu Blankensteinu byly zaznamenány v roce 1401. Koncem 16. století bylo panské sídlo přeneseno z Blanska na zámek v Krásném Březně. Hrad se od té doby používal jako vězení. Od třicetileté války hrad chátral. Dnes zde naleznete zbytky hradního paláce s torzy bašt a věže. Z vyhlídkové plošiny je daleký výhled na České Středohoří, Lužické hory a Tiské stěny.

Muzeum města Ústí nad Labem

Muzeum města Ústí nad Labem bylo založené již roku 1876. Spravuje rozsáhlé archeologické, historické, umělecké a přírodovědné sbírky. Nachází se zde stálá expozice Antický sen. Výstava Slavné lokální značky připomíná zvučná jména výrobků pocházejících z Ústí nad Labem. Výstava obrazů Krajina netušených krás zobrazuje město Ústí nad Labem a jeho krajinu v proměnách času. V roce 2011prošlo muzeum rozsáhlou rekonstrukcí.

Muzeum města Chabařovice

V současnosti je muzeum veřejnosti přístupné na vyžádání. Expozice je zaměřena na historii Chabařovic a historii obcí, které ustoupily těžbě hnědého uhlí (Vyklice, Tuchomyšl, Otovice, Zalužany, Lochočice, Žichlice, Nedvězí, část. Úžín a Podhoří).

Skanzen Zubrnice

Muzeum lidové architektury Zubrnice se snaží zachovat budovy a vybavení, ukazující vesnický způsob života a bydlení v oblasti Českého středohoří. Skanzen Zubrnice je nejmladším skanzenem v Čechách, a proto se stále ještě rozšiřuje. Jeho základem je historická vesnice. Zpřístupněn je komplex roubené zemědělské usedlosti s interiérovými a exteriérovými expozicemi včetně unikátní teplovzdušné sušárny na ovoce. Také expozice kupeckého krámu, vesnické školy. Ve středu návsi se nachází přenesená dřevěná barokní studna. Součástí areálu je také barokní kostel sv. Máří Magdaleny.

Kamenný krucifix s Maří Magdalenou

Se nachází při závěru presbytáře na vnější stěně kostela Nanebevzetí Panny Marie mezi dvěma opěráky. Stál v letech 1721-1874 na vrcholu mostního oblouku přes řeku Bílinu, spolu se sv. Janem Křtitelem, sv. Barborou, sv. Annou a sv. Janem Nepomuckým.

Socha sv. Antonína Paduánského

Barokní plastika světce stojí na Mírovém náměstí v centru města. V roce 1708 ji nechal voskař Tobias Franz Kuhn postavit na spodním konci náměstí. Při novější výstavbě města musela být plastika uložena i se sloupem v Trmicích. Po zrestaurování a doplnění chybějících částí kopiemi byl sloup v r. 1996 opět vrácen na jiné místo na náměstí.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel byl postaven okolo r. 1318. V době husitských válek byla zničena věž a trojlodí. S obnovou se začalo po r. 1452. V 80. letech 19. století byl kostel přestavěn v pozdně-gotickém stylu. Bombardování města v dubnu 1945 vážně narušilo základy chrámové věže a od té doby je věž vychýlena od kolmé osy téměř o 2 m. Dominantou kostela je oltář se skleněnou nohou, který reprezentuje umění 20. století.

Kostel sv. Vojtěcha

Barokní kostel s dominikánským klášterem postavil v letech 1715-1730 severočeský stavitel Octavio Broggio na místě stejnojmenné stavby z r. 1070. Od roku 1972 zde jsou druhé největší varhany v České republice.

Kostel Nejsvětější Trojice

Se vypíná nad Žukovovou ulicí v horní části Střekova. Jedná se o novobarokní obdélnou stavbu z let 1901-1903. Na vrchu nad kostelem se nachází patrová barokní fara z poloviny 18. století se sedlovou střechou.

Lanová dráha Větruše

Lanová dráha spojuje obchodní centrum Forum s výletním zámečkem Větruše, který je oblíbeným výchozím bodem pro výlety. Jedná se o osobní visutou dvoulanovou dráhu kyvadlového systému s pevným uchycením kabin. Za hodinu přepraví lanovka až 390 osob. Cesta jednou ze dvou 15-ti místných kabin trvá 2 minuty. Z Větruše můžete pokračovat po značených turistických trasách k Vaňovskému vodopádu nebo po Naučné stezce Větruše - Vrkoč k zřícenině hradu Střekov. 

 

 


Kontakt

Restaurant Kovárna
Na Zacházce 844/52
Ústí nad Labem - Střekov
400 03

Otevírací doba:
Po: zavřeno
Út-So: 11:00-22:00
Ne: 11:00-20:00

+420 475 531 644
+420 733 103 886
02315181

Oblíbené odkazy